İSTANBUL KIZILCAÖREN KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
Duyurular

Sayın Üyelerimiz

derneğimize katkılarınızı bekliyoruz.


İSTANBUL KIZILCAÖREN KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ


SAYIN DERNEK ÜYELERİMİZ.

YIILIK AİDATLARINIZI VE BAĞIŞLARINIZI  DERNEĞİMİZİN BANKA HESABI OLAN 

İŞBANK GÜLTEPE ŞUBESİ

ŞUBE KODU    1069

HESAP NUMARASI    358691

İBAN NO  :  TR98 0006 4000 0011 0690 3586 91

NOLU HESABA YATIRABİLİRSİNİZ.

ŞİMDİDEN DUYARLILIĞINIZA TEŞEKKÜR EDERİZ.

DERNEK YÖNETİM KURULU


Tokat Hava Durumu
Anket
İnternet Sitemizi Nasıl Buldunuz? 
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 15,8494   15,8780
EURO 16,8698   16,9002
       
Özlü Sözler
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anlayabildiği kadardır. (Akşemseddin Hz.)
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
KIZILCAÖREN KÖYÜMÜZDEN YETİŞMİŞ BULUNAN PROF.DR. NURHAN ATASOY SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ELİNDEN 2017 SANAT TARİHİ DALINDA ÖDÜL ALMIŞ BULUNMAKTADIR. BU BAŞARISINDAN DOLAYI KUTLUYORUZ.
 
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Sanat Özel Ödülleri sahiplerini buldu.
KIZILCAÖREN KÖYÜMÜZDEN YETİŞMİŞ BULUNAN PROF.DR. NURHAN ATASOY SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ELİNDEN 2017 SANAT TARİHİ DALINDA ÖDÜL ALMIŞ BULUNMAKTADIR. BU BAŞARISINDAN DOLAYI KIZILCAÖREN DERNEK VE KIZILCAÖRENLİLER OLARAK KUTLUYORUZ.
Nurhan Atasoy, 12 Şubat 1934’te Tokat’ın Reşadiye ilçesinde dünyaya geldi. Atasoy, Prof. Dr. Ali Rıza Atasoy’un torunu ve Prof. Dr.Gül İrepoğlu'nun da teyzesidir. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Güzel Sanatlar ve Sanat Tarihi Bölümü'nde lisans, yine aynı bölümde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

ÖZGÜRLÜĞÜMÜ KAYBETMEME DEĞMEZ!

“ ‘Bir adamla ne uğraşacağım, birkaçı birden olsun' dedim! O kadar özgürce yaşıyordum ki... Peşimde olan adamların hiçbiri özgürlüğümü kaybetmeme değecek değerde değildi" diyerek neden hiç evlenmediğini açıklayan Atasoy, 2008 yılında Türkiye Devleti Üstün Başarı Ödülü aldı.

EĞİTİM İLE BAŞLAYAN KARİYER

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, KÜSAV ve Taç Vakfı'nın kurucu üyesi, Turkish Cultural Foundation bilimsel danışmanı ve daimi öğreticisi olan Atasoy, 1997 yılında Maltepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi dekanlığına ve ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı'na atandı ve buradan 1999 yılında emekli oldu.

İZNİK SERAMİKLERİNE İLGİSİ SES GETİRDİ

120’den fazla konu hakkında sayısız eser ortaya koyan Atasoy, çok sayıda makale ve kitap kaleme aldı. Son yıllarda vakıflarla birlikte çalışmalarını yürütse de sıklıkla bir veya birkaç kişiyle ortak çalışmalar yürüttü. Oxford Üniversitesi sanat tarihi profesörlerinden Julian Raby ile birlikte yazdığı İznik Seramikleri kitabı 1989'da Londra'da basıldı, daha sonra bu kitap Fransızca ve Japonca’ya da çevrildi.

SERAMİKTEN KUMAŞA

Nurhan Atasoy’un özellikle üzerinde durduğu eserlerinden biri de 15. – 18. yüzyıllar dönemi kumaşlarını ele alan çalışmasıdır. Bu çalışmada yurt dışındaki koleksiyonlar da dahil olmak üzere 1800 ipek kumaşa ulaştı. Kumaş kitabından sonra “Surname-i Hümayun”u çıkaran Atasoy’un bu eseri, 1582 yılında İstanbul hayatını her yönüyle minyatürlerinde yansıtan çok önemli bir görsel kaynak özelliği taşımaktadır. Son yıllardaki çalışmaları arasında en önemli yeri seramik, kumaş ve çadır tutmaktadır. 2012 yılında çıkan “Osmanlı Sultanlarının Portreleri ve Kaftanları” adlı kitabından sonra Atasoy'un doktora tezi olarak hazırladığı kaynak niteliğindeki “İbrahim Paşa Sarayı” kitabını genişletilerek yeniden yayınlandı. Turkish Cultural Foundation'ın bilimsel danışmanı olan Atasoy, özellikle son yıllardaki çalışmalarını dernek ile birlikte yürütmektedir.

TELEVİZYON KARİYERİ

Habertürk TV'de cumartesi akşamları yayınlanan “Tarihin Arka Odası” adlı televizyon programını Murat Bardakçı ve Erhan Afyoncu ile birlikte sunan Atasoy, programda kendisi için “Gençliğinde çok alımlı bir hanımdı” diyen Bardakçı ile aralarındaki tatlı atışmalara istinaden “Çok güzel, genç bir karısı var ama bana da gizlice aşık galiba!” şeklinde yaptığı açıklama ile gündeme geldi.

ÖDÜLLERİ

Atasoy; 1994 yılında Avrupa Konseyi, Strasbourg Pro Merito Madalyasına layık görüldü. 1993 yılında zamanda Kültür Bakanlığı tarafından Türk Müzecilik ve Arkeoloji ödülü alan Atasoy, Harvard Üniversitesi'nden 2004 yılında kazandığı başarı ödülünden sonra Türkiye Cumhuriyeti tarafından da ödüllendirildi.


Okunma Sayısı: 1196

 


Yazdır

 

 DİĞER HABERLER

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
cengizhan akpınar
KIZILCA ÖREN MUHTARLIGINA YENİDEN SEÇİLEN RASİM ÇOBAN VE EKİBİNİ KUTLAR BAŞARILAR DİLERİM CENGİZHAN AKPINAR

cengizhan akpınar
31 MART YEREL SEÇİMLERDE ESENLER BELEDİYE MECLİS ÜYESİ SEÇİLEN DEGERLİ KARDEŞİM EMRE MISIRLI CANI GÖNÜLDEN KUTLAR BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM CENGİZHA AKPINAR

SELİM ŞEN
Bugün ahirete intikal eden büyüklerimiz için düzenlenmiş olduğunuz mevlüdi şerif hoş sohbet keşkek çorba ayran tatlı RABBİM kabul eylesin inş. emeği geçenlerden AALAH razı olsun. Allaha emante olun


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler